artificial leather bean bag / fotel 'leniwiec' ze skaju
     Today I am going to show you how to remake a bean bag. I wanted to do it for a long time but I was afraid that I will only waste the time and money - I've been searching for "the bean bag" tutorials and each one I found seemed too complicated or required a lot of money (artificial leather isn't cheap :( )

     Dziś pokażę Wam, jak przerobić fotel "leniwiec". Chciałam to zrobić od dłuższego czasu, ale bałam się, że jedynie stracę czas i pieniądze - szukałam tutoriali w Internecie, ale każdy z nich wydawał mi się zbyt skomplikowany lub zbyt drogi w realizacji (eko-skóra nie jest tania :( )     

     To be honest I have to say that I've already had a set of two bean bags - a small and the big one. They were made from a fabric which was soft to the touch BUT it had a very big disadvantage - it was very difficult to keep them clean - you could see every piece of dust on it. I wanted to use the old bean bags as a lining and sew an artificial leather cover. 

     Aby być zupełnie szczerą muszę napisać, że miałam już zestaw "leniwców" składający się z dwóch foteli - dużego i małego. Były wykonane z tkaniny bardzo miłej i miękkiej w dotyku ALE mającej ogromną wadę: bardzo trudno było utrzymać ją w czystości, bo było na niej widać każdą drobinkę kurzu, każdy włos i paproch, które przyciągała jak magnes. Postanowiłam więc uszyć pokrowiec a starą warstwę wierzchnią wykorzystać, jako podszewkę.

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
      
     The project wasn't complicated. The only difficult part was to calculate the amount of  the leather to buy. I helped myself with the sketch thanks to which I knew how to cut all the parts. If you want to sew your bean bag from scratch remember to buy more fabric, two zippers and foamed polystyrene granulate - around 300l. 
     
     Projekt nie był skomplikowany. Jedyną trudną rzeczą było dokładne obliczenie ilości materiału, który musiałam kupić. Pomogłam sobie szkicem, który okazał się świetnym pomysłem, bo przy okazji wiedziałam, jak pociąć materiał. Jeśli chcesz uszyć 'leniwca' od zera, pamiętaj, aby kupić więcej materiału (na podszewkę), dwa suwaki i granulat styropianowy - ok 300l.      

     I wanted my big bean bag to be 1 meter wide and I knew that the fabric which I could buy was 140 cm wide. After the calculations I knew that the bean bag would be around 35 cm high and that I had to buy 4 m of the fabric (L = 2 * pi * r = 2 * 3,14 * 0,5m = 3,14 m + the little bean bag - the same calculations). 

     Chciałam, aby mój fotel miał 1 metr średnicy i wiedziałam, że skaj, który sobie upatrzyłam ma 140 cm szerokości. Po krótkich obliczeniach okazało się, że wysokość leniwca to ok 35 cm a zapotrzebowanie na materiał to ok 4 m (L = 2 * pi * r  = 2 * 3,14 * 0,5 m = 3,14 m + mały leniwiec wyliczony w ten sam sposób).
[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
     I had a problem drawing the circles, but I found a solution - I used a pin, a pen and a string to make a semi compasses.

     Miałam mały problem z narysowaniem okręgów, ale znalazłam rozwiązanie - użyłam szpilki, długopisu i sznurka tworząc z nich pseudo-cyrkiel. 

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

     As the time for sewing all the parts together came I was olny afraid of the zipper. It was difficult because there were moments when the sewing machine had to sew 4 layers of the leather but to my suprise it managed! I used an old zipper from the sweater, it was enough for both od the bean bags. 

     Z fazy zszywania wszystkich części bałam się tylko suwaka. Wydawało mi się to trudne, ponieważ chwilami maszyna musiała poradzić sobie z 4 warstwami skaju, ale ku mojemu zaskoczeniu przyjęła to z godnością ;) Użyłam starego suwaka ze swetra, który wystarczył mi na obydwa leniwce. 

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

Smaller bean bag inside out:
Tak wygląda mały 'leniwiec' wywinięty na lewą stronę:

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

     The bean bag is exactly what I wanted it to be. Comfy and easy to be cleaned. I've been using it a lot since I've made it and it doesn't seem to wear down. 

     Leniwce wyszły dokładnie tak, jak chciałam, aby wyszły. Są wygodne i łatwe w czyszczeniu. Używam ich intensywnie i nie zauważyłam żadnych oznak zużycia. 

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

3 comments:

 1. a ja bym się chętnie zamieniła ;) Mam takie skajowe i w lecie się "pocą", w zimie są nieprzyjemnie chłodne i trzeba podkładać kocyk. Ale uwielbiam je i jak kręgosłup wypoczywa... :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Możliwe też, że nasze zestawy są wykonane z różnych typów eko-skórki, bo ten, który zdarzyło mi się popełnić nie zostawia takiego niemiłego wrażenia. Chociaż szczerze mówiąc, jeszcze sezon letni przed nimi, zobaczę, jak się nam współpraca ułoży :)

   Delete
  2. Sezon letni za nami - leniwiec sprawdza się idealnie a i eko-skórka właściwie jest w stanie "jak nowa". Myślę, że wszystko jednak zależy od gramatury takiej skórki, mi udało się trafić na bardzo miękką i miłą w dotyku ale widziałam też takie sztywniejsze.

   Delete