how to widen neckline / jak powiększyć dekolt


     Sometimes it seems that the blouse or the dress which we have would be just perfect IF OLNY it had its neckline wider. Today I am going to show you how I widened the neckline in one of my blouses using the edging (I bought it on Polish site www.etasiemka.net).

     Czasami wydaje się, że posiadana przez nas bluzka lub sukienka byłaby po prostu idealna, GDYBY TYLKO miała większy dekolt. Dziś pokażę, jak powiększyłam dekolt jednej z moich bluzek, używając wypustki (kupiłam ją na www.etasiemka.net).

     First thing you need to do is cut out the original neckline. Remember to cut around 5 mm less than you want the new neckline to be, because you need some fabric to be rolled up with the edging. 

     Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić jest wycięcie oryginalnego dekoltu. Należy pamiętać o tym, aby wyciąć o ok 5 mm mniej, niż planowana nowa linia dekoltu, ponieważ troszkę tkaniny zostanie podwinięte wraz z wypustką. 

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
     Sew 5 to 10 milimeters from the edge of the fabric. Pull one of two threads so that the neckline had the desired shape. This will prevent the fabric from stretching and folding while sewing the edging on.

    Przeszyj prostym, luźnym ściegiem ok 5 - 10 mm od brzegu tkaniny i ściągnij jedną z nitek tak, aby nadać dekoltowi pożądany kształt. To sprawi, że tkanina nie wyciągnie się podczas naszywania wypustki. 

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
Pin the edging to the neckline and sew :)
Przypnij wypustkę do dekoltu szpilkami i szyj :)

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

Now tuck the egding and sew again. 
Teraz podwiń wypustkę i ponownie przeszyj. 

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
That's all! :)
I to wszystko :)

[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]

6 comments:

 1. Świetny pomysł. Zbyt mały dekolt to coś co mi czasem przeszkadza w "urywających" uszy koszulkach dla dzieci. Może uda mi się przeróbka, zwłaszcza, że niektóre takie koszulki są najulubieńsze i nie można się ich pozbyć :P

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dla dzieci mam w przygotowaniu jeszcze inny tutorial - z rozcięciem z boku :) Zapraszam wkrótce a tym czasem życzę powodzenia z tym rozwiązaniem :)

   Delete
 2. W jaki sposób udało się Pani tak równo przyciąć tkaninę? Czy trzeba się zaopatrzyć w specjalne bardzo ostre nożyczki?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Do cięcia używałam nożyczek formy Fiskars, ale nie jakichś bardzo profesjonalnych - kosztowały niecałe 50 zł i są naprawdę godne polecenia. Trzeba tylko pamiętać, aby nie używać ich do niczego innego, niż tkaniny, wiele osób nie wie, że np. papier jest "mordercą" nożyczek krawieckich.

   Delete