acrylic fantasion + colouring / akrylowa fantazja + farbowanie


     I got bored with my gray blouse. I wanted it to be more ... colorful. I knew that it has it's prime of life behind it co I've decided to go the whole hog.

     Znudziła mi się moja szara bluzka. Chciałam, aby była bardziej... kolorowa. Wiedziałam, że ma swoje najlepsze lata za sobą, więc postanowiłam iść na całość. 
     
     First thing to do was to colour the blouse. I used the same method and the same clothes colour as [ here ] while refashioning my sweater. The only difference was that I wasn't waiting until the blouse would boil for 45 mins, I've just left it in hot dye for a while (15 mins max) and then took half of the blouse out and left for another 15 mins in the position shown in the picture:

     Pierwszym krokiem było ufarbowanie bluzki. Użyłam tej samej metody i tej samej farby do tkanin, co [ tutaj ] podczas przeróbki sweterka. Jedyną różnicą było to, że nie gotowałam całej bluzki przez 45 minut a po prostu wrzuciłam ją do gorącej farby na max 15 minut a następnie wyjęłam mniej więcej połowę bluzki i zostawiłam na kolejne 15 minut w pozycji pokazanej na zdjęciu:
[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
     I let the blouse dry. The colour was nice, not even as intended, but a little problem appeared. It turned out that the blouse had some stains - white in colour, impossible to remove - especially after colouring.

     Zostawiłam bluzkę do wyschnięcia. Kolor był ładny, zgodnie z zamierzeniem "cieniowany", ale pojawił się mały problem. Okazało się, że bluzka miała kilka plamek - białych, niemożliwych do usunięcia - szczególnie po właśnie wykonanym farbowaniu.
[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
     Luckily I had some acrylic paint. I decided to use the method which I've seen on the Internet a while ago. Here's what you do:
 • find a piece of thick paper and cut it to fit inside the blouse,
 • bend the paper in half and then put it inside the blouse, it should look more or less like this:
     Na szczęście miałam kilka farbek akrylowych. Zdecydowałam się skorzystać z pomysłu, który jakiś czas wcześniej wypatrzyłam w Internecie. Oto co trzeba zrobić:
 • znaleźć kawałek kartonu i przyciąć go tak, aby zmieścił się wewnątrz bluzki,
 • złożyć papier na pół i umieścić go w bluzce, powinno to wyglądać mniej więcej tak:
[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
 • get the paint. This is when your artistic soul can express itself :)
 • splash the paint onto the blouse (pict. 1), then mend it in half (pict. 2) and press a little.
 • wziąć do ręki farbę. To chwila, w której Twoja artystyczna dusza może się uzewnętrznić :)
 • pochlapać koszulkę farbą (zdj. 1), złożyć bluzkę z kartonem wzdłuż wcześniej wykonanego zagięcia (zdj. 2) i delikatnie docisnąć.
[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
     Let the paint dry and enjoy your brand new blouse :) When my husband saw my blouse he also wanted his to be painted and this is what he attained:

     Pozwól farbie wyschnąć i ciesz się swoją nową bluzką :) Mój mąż zobaczywszy tę przemianę, również chciał przerobić jedną ze swoich koszulek i oto, co mu wyszło:
[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
And again my blouse - after drying:

I raz jeszcze moja bluzka po wyschnięciu:
[Click to enlarge / Kliknij, aby powiększyć]
     I have already laundered it and the result stayed as it was before washing - I used warm water and didn't use the wasching machine ;). 

     Od czasu wykonania prałam już koszulklę i rezultat pozostał niezmieniony - do prania użyłam letniej wody i nie użyłam pralki ;)

7 comments:

 1. o mamo, szczenę zbieram , ale świetny efekt!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki :) Najważniejsze, że nie psuje się w delikatnym praniu (jeszcze ;) )

   Delete
 2. Piszesz bardzo fajne i przejrzyste tutki. Gratuluję pomysłu i wykonania. Też spróbuję tak 'pochlapać' koszulkę. :)

  Pozdrawiam

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bardzo dziękuję! I życzę udanej zabawy, bo frajda z tego jest wielka :)

   Delete
 3. To jakieś teksturalne farby?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie, całkiem zwykłe Akrylowe do malowania obrazów :) Kupione w sklepie plastycznym.

   Delete
 4. Super efekt takiego odbijania :)jeśli po malowaniu dobrze przeprasuje się malunek żelazkiem (najlepiej przez cienką szmatkę) to można śmiało prać w pralce.

  ReplyDelete