Jak podwinąć bluzkę obciętą "po łuku" - instrukcja szycia


Zapraszam do lektury wszystkie osoby, które próbowały kiedyś podwinąć na domowej maszynie do szycia dzianinową bluzkę / sukienkę obciętą "po łuku" i nie bardzo wiedziały jak się do tego zabrać. 




A problemów przy tego typu kształcie jest wiele. Maszyny lubią "wciągać" dzianinę w ząbki transportu, zrywać nici a przede wszystkim - rozciągać dzianinę w trakcie szycia, co po wyjęciu pracy spod maszyny pozostawia efekt w postaci nieestetycznych fal. 

Metodę, którą stosuję, można opisać w kilku prostych punktach:

1. Przeszywam ok 0,5 cm od brzegu materiału najdłuższym ściegiem stebnowym, jaki mogę ustawić w maszynie. 

2. Odmierzam np. 2 cm na zakładkę (2 cm od przyszytej nitki do brzegu bluzeczki) i równo wpinam szpilki naokoło bluzki. 



3. Delikatnie ściągam przyszytą wcześniej nitkę, marszcząc tym samym brzeg materiału. Dzięki temu podczas szycia dzianina nie rozciągnie się nawet, jeśli maszyna będzie chciała to zrobić :)



4. Podwijam i PRASUJĘ zakładkę. Ściąganiem nitki reguluję to, jak bardzo wdaje się materiał. To ściągnięcie powoduje, że nie zostaje nam nadmiar materiału - podwijając po łuku musimy go leciutko zmarszczyć od wewnątrz aby ładnie się układał. 



 5. Patrząc na lewą stronę przeszywam po brzegu podwinięcia używając ściegu elastycznego. Na poniższym obrazku zaznaczyłam kilka ściegów, które moim zdaniem ładnie wyglądają na takich podwinięciach. Pamiętajcie jednak, że NIE ZAWSZE dacie radę uszyć tym ściegiem, którym chcecie szyć :) Maszyna, na której szyłam "peppową" bluzeczkę nie chciała szyć ściegiem C z drugiego rzędu (a ten moim zdaniem prezentuje isę bardzo efektownie), stanęło więc na ściegu D. PAMIĘTAJCIE ABY ZAWSZE PRZEPROWADZIĆ PRÓBĘ na skrawku dzianiny, dzięki temu unikniecie zniszczenia materiału, dziurek wynikających z wciągnięcia go w ząbki transportu itp. 




Tak wygląda efekt końcowy naszej pracy.


A może macie jakieś inne "domowe" sposoby na tego typu podwinięcia? Ja mam jeszcze jeden, ale post na jego temat jest dopiero w przygotowaniu :)

3 comments:

  1. Takie oczywiste, a nigdy na to nie wpadłam :) super pomysł!

    ReplyDelete
  2. Super tutek! dziękuję.

    ReplyDelete
  3. Dziękuję Ci bardzo!!! Genialne rozwiązanie 😍

    ReplyDelete